banner24
24 Ekim 2017 Salı

Facebook yine çöktü

Şarj aleti ne kadar elektrik harcıyor?

Hemen hemen herkesin kafasına takılan ve mutlaka rast geldiği bir durumdur, şarj aleti prize takılı iken ne kadar elektrik harcar? Aynı soru Tv, Pc gibi diğer elektrikli ev aletleri içinde geçerli. İşte merak edilen o soruların yanıtları...

29 Mayıs 2017 Pazartesi 08:49
Bu haber 338 kez okundu
Şarj aleti ne kadar elektrik harcıyor?

Evimizde artık olmazsa olmaz olan elektrikli ev aletlerinden olan Şarj cihaz, adsl modem, tablet ve diğer akıllı cihazların ne kadar elektrik tükettiği ve fişe takılı olarak bırakılması durumunda her ne kadar stand by olarak adlandırılan ve türkçe karşılığı bekleme durumunda nekadar elektrik harcadığı, bu cihazların sürekli elektriğe takılı olarak kullanılşmasının cihazın ömrünün kısaltıp kısaltmadığı ve fişten çıkarılmasının tasarruf olarak bize ne kazandırdığı sorusunu inceledik.

Adsl Modem ve akıllı telefonlar gibi yeni nesil akıllı cihazların hemen hemen hepsi şarj amaçlı olarak güncelik hayatımızın içerisinde nefes almak veya yemek yemek kadar olmazsa olmaz ihtiyaçlardan oldu. Bu cihazlar 220 Volt'luk şehir şebekesini 10 voltun altında Dc voltaja çevirmek için adaptör kullanır. Bu adaptörlerde genelde prize takılı olarak bırakılır. Benzer bir durum adaptörü kendi içerisine monte edilen Tv, Uydu cihazı ve notebooklar da kumandasından veya yazılımında kapatılsa dahi arka planda açık kaldığı için elektrik tüketmeye devam ediyor. İşte bu durumun cihazın kullanım ömrüne etkisi ve kapalı konumda iken kullandığı elektrik miktarı en çok merak edilen konulardan biri.

Ebeveynler boşa elektrik tüketildiğini düşünüp bu duruma genellikle tepki gösterse de bu tür cihazların nerdeyse hiç elektrik harcamadığını sizlere söyleyebiliriz. Tabiki elektrik tüketmiyor demek de mümkün değil ancak evimizde kullandığımız diğer elektrikli ev aletlerine kıyasla neredeyse hiç kullanmadığını rahatlıkla sötylemek mümkün. Örnek vermek gerekirse hemen hemen herkesin kullandığı yeni nbesil akıllı telefonların şarj cihazları şarj esnasında saatte 2 ile 6 watt arasında güç tüketiyorlar. Bu durum ise şarj cihazı  sadece prize takılı iken 0.1 ile 0.5 watt'a kadar düşüyor. Bu durumda prize takılı iken  işletim sistemi iste Android, isterse IOS olsun bir şarz cihazının bize maliyeti yıllık 1 doları aşmıyor.

Şehir şebekesini daha düşük DC akıma çeviren ve elektrnikte adaptör olarak da adlandırılabilecek bu cihazların genelde prizde kalmaları ise doğal olarak maruz kaldıkları çalışma süresini olumsuz etkiliyor. Htta şehir şebekelerinde meu-ydana gelecek dalgalanmalarr bu adaptörlerin kullanım ömrünü sona erdirebiliyor. Eğer 1 günden daha uzun süreli bir yere gidiyorsanız prize takılı bir cihazı mutlaka fişten çekin. Hem olası bir yangın tehlikesini önlemiş olacağınız gibi hemde bu cihazın kullanım ömrünü uzatırsınız. Aynı tavsiye laptop ve tvler içinde verebiliriz. Cihazınız her ne kadar kumandadan kaptılmış olsa dahi halen içerisinde elektrik uygulanmışl olduğundan uzun süreli seyahatlerde fişini çekmenizi tavsiye edebiliriz.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Derbiyi kim kazanır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Fotomaç E-gazete - 31 Ağustos 2015 Manşeti - 31 Ağustos 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV